Fredericia lancerer nyt tilbud til borgere med senhjerneskade

Et nyt undervisningstilbud skal give bedre støtte til borgere med senhjerneskade og senfølger efter hjernerystelse eller Covid

Fredericia Kommune lancerer her i september et nyt undervisningstilbud til borgere, der lever med senhjerneskade eller senfølger efter hjernerystelse eller Covid.

Tilbuddet er blevet til i et samarbejde mellem Fredericia og Middelfart Kommuner, og fremover kan der tilbydes hold fire gange om året. Undervisningen foregår på skift i de to kommuner, og underviserne kommer fra begge steder. Dermed bliver hjælpen både mere lokal og mere fleksibel.

”Vi er meget glade for, at vi nu kan tilbyde et forløb, der er tættere på og dermed mere tilgængeligt for vores borgere. Det betyder, at flere kan få glæde af undervisningen, uden at de skal bruge unødvendig energi på lange køreture. Forløbene giver både faglig støtte og mulighed for at møde andre i samme situation – og det er en stor styrke,” siger Renata Sloth Carlsen, leder af Træning, Hjælpemidler og Kommunikation.

Undervisningen vil skiftevis foregå i Fredericia og Middelfart med undervisere fra begge kommuner. Derudover kan borgere, der har behov for individuelle forløb, benytte sig af kortere tilbud. Der kan samtidig være den mulighed, at flere borgere tager imod tilbuddet, da det er i nærområdet.