Byrådet har godkendt, at det bliver gratis at køre med bybusser fra 1. juli 2025. Det betyder, at langt de fleste skoleelever pr. 1. juli 2025 kan køre gratis med bus til og fra skole, hvor de tidligere har skullet ansøge om skolekort.
Nogle elever skal fortsat ansøge - det gælder punkterne 2 og 3 nedenfor.
1. Bybusser
Bybusserne er gule og har linjenumrene 1-8. De er gratis at benytte og kræver ikke buskort.
2. Regionale busser
(rute 105 Fredericia-Erritsø-Middelfart og rute 106 mellem Kolding-Erritsø-Middelfart)
De regionale busser kræver buskort. Eleven skal opfylde et af de nedenstående to kriterier (afstand eller farlig skolevej).
Vær opmærksom på, at der kun kan bevilges skolekort til de regionale busser i særlige tilfælde, hvor eleven ikke kan komme til og fra skole med de gratis bybusser.
3. Ekstra bus mellem Herslev og Taulov (rute 541)
Denne busrute oprettes og tilpasses efter elevernes bopæl (Herslev/Taulov), således at eleven befordres sikkert mellem skole og hjem.
For kørsel med denne bus skal eleven ansøge og godkendes.
Eleven skal opfylde et af de nedenstående to kriterier (afstand eller farlig skolevej).
Dit barn er berettiget til gratis skolekort til punkt 2 og 3, hvis et af følgende to kriterier er opfyldt:
- Barnet bor i samme distrikt, som han/hun går i skole, og afstanden mellem hjemmet og skolen er længere end:
- 2,5 km for elever på 0.-3. årgang
- 6 km for elever på 4.-6. årgang
- 7 km for elever på 7.-9. årgang
- 9 km for elever på 10. årgang
- Barnet bor i samme distrikt, som han/hun går i skole, og vejen mellem hjemmet og skolen er kategoriseret som farlig skolevej.
Hvis skolevejen mellem hjemmet og det nærmeste busstoppested er kategoriseret som farlig, kan der bevilliges særlig kørselsordning - se afsnittet "Er mit barn berettiget til særlig kørselsordning?" her på siden. Under "Læs mere" nederst på siden kan du se, hvilke veje der er vurderet farlige.
Hvis du selv vil bestille et rejsekort til dit barn, kan du gøre det på www.rejsekort.dk/
Ansøgning til skolekort
Du skal udfylde ansøgningen til skolekort digitalt, du finder linket under "Selvbetjening" øverst på denne side. Du skal bruge dit MitID.
Hvis du ikke har MitID, kan du få tilsendt ansøgningsskemaet ved at kontakte Heidi Christoffersen på tlf. 22 92 10 41.
Ansøgningsfrist for skoleåret 2025/2026
Hvis du har indsendt din ansøgning til skolekort senest den 1. juni 2025, kan du være sikker på, at der er truffet en afgørelse inden begyndelsen af skoleåret i august 2025.
Du kan også søge om skolekort i løbet af skoleåret.
Godkendelse eller afslag?
Du vil modtage en skriftlig afgørelse, når din ansøgning er behandlet.
Hvis du er tilmeldt digital post, modtager du afgørelsen i din digitale postkasse. Hvis du ikke er tilmeldt digital post, modtager du afgørelsen pr. brev.
Ved ansøgninger i løbet af skoleåret, må der forventes en sagsbehandlingstid på 3 uger. Der må forventes en længere sagsbehandlingstid i de tilfælde, hvor Fredericia Politi skal foretage en vurdering af skolevejen.
Sker der ændringer i forbindelse med skoleskift eller flytning i løbet af den periode, hvor skolekortet er gældende, skal du ansøge på ny. Er eleven ikke længere berettiget til skolekort, skal det afleveres på skolen.
Hvis du har ansøgt om skolekort, men ikke får brug for det alligevel, skal du kontakte Borgerservice, så de kan afmelde kortet, da hvert skolekort koster kommunen ca. 2.000 kr.
Bortkommet skolekort
Hvis dit barn er uheldig at miste sit skolekort, bedes I henvende jer til Fredericia Kommunes Kontaktcenter på telefonnummer 72 10 70 00.
Er du uenig i kommunens afgørelse i henhold til ovenstående bestemmelser, kan du kontakte Børn og Læring via Send Sikkert: www.fredericia.dk/sendsikkert